لحظه ها بدرقه راه سبز تان

به صفحه لحظه ها خوش آمدید؛ لحظه ها، نگاهی به دیروز و امروز دارد به امید عدالت ،آزادی وآگاهی فلش می زند. لحظه ها برای یاد و مشق زندگی به میان امده است.

۱۳۹۱ خرداد ۹, سه‌شنبه

هوینکا، درمیان تراژیدی گلوله + عکس

امروز مردم هوینکا سومین روزی از یک واقعه هولناک وتراژیدی را سپری کرد. به خاطر همدردی با قربانیان وخانواده مجروحین،  شهردر اولین دقایق صبح ، در سکوت فرورفت و چند د قیفه نفس ها، درسینه ی شهر، سا کت شدند و پرچم فنلند درفراز شهر نیمه افراشته شد.
 هوینکا ، درالتیام گلوله مرک  والتهاب آن، آتش خونین سا کت است

دانش آموزان و شهر وندان اندوه گین هوینکه، اولین روز هفته را  با غم سنگین؛ آغازکردند. آن روزهوا آفتابی بود آسمان آبی بود وسرزمین سبزخونین. نگاه ها به هم دیگرسنگین بود و سیاهی می دیدند وبدون کلام به هم پلک می زدند واز یک واقهه دل خراش و با ورنا کردنی با همد یگراز همدیگر می گفتند. از وحشت ناک بودن وا قعه هول انگیز، دیوار رنج آدمیت را خط خطی می کرد واز دل شهرآرام،  با  زندگی آرام،  وبودن شهر وندان بی صدای آن،  سخن می گفتند.


 واقعه صبح شنبه  ترآ ژیدی بود و شهر هوینکا رابا گلوله مرگ جهانی ساخت. جوانی تفنگ را به رخ مردم نشانه گرفت ودر پایان شب جمعه وآغازسپیده دم صبح شنبه  ( 26.5.2012)  به صدا درآمد. گلوله ها  دو کشته ، هفت زخمی برجای گذاشت. واینک آن  جوان هجده ساله ومتهم به قتل در قید پلیس است واینکه چرا مردم را به گلوله بست تا کنون آین چرا، و چرا های دیگر پا سخ روشن ندارد. امروز متهم اصلی را به دادگاه بردند و تفهیم اتهام کردند. ولی هنوز دلیل وانگیزه قتل روشن نیست. اما،  با دایر شدن دادگاه در چند روزآینده همه چیزروشن خواهد شد.

هوینکا یکی از شهرهای خورد و مهم فنلند است و در 50 کیلومتری  هلسینکی موقعیت دارد. هوینکا شهری آرام بود  ولی آتش گلوله خواب آرامی را از چشمانش گرفت. هوینکا شهر نو است و روبه انکشاف و توسعه دارد. بزرگترین مرکزتجارتی این شهر در مرکز شهردر حال ساختن است و یک بخش آن ، د راخرماه سوم سال جاری (میلادی) افتتاح شد. قرار است که قسمت دوم آن در خزان امسال آماده گردد  طبق برنامه  در خزان ، مرکزخرید و تجارتی هوینکا ، کاملن آماده می شود و مورد بهره برداری قرارمی گیرد.
هزاران نفر از کشور های مختلف جهان نیز در این شهر زندگی می کنند . مهاجرین مقیم در این شهر، از هرنو ع امکانات اولیه و حقوق شهروندی برخوردارهستند. بالاترین رقم آمار،از اتباع خارجی- مقیم در این شهر، شا مل کوزووی ها و روس ها می باشد. افغانستانی های ساکن در این شهر نیز حدود سی خانوارهستند تعدادجمعیت آنها، بیش از صد نفرمی باشد.
در سال 1917 جمعیت هوینکا 7657 نفر بوده است ودر بهارسال  2012 جمعیت یا نفوس این  شهر 45610  نفرشده است و یک ما ه پیش از این واقعه جدول تعداد نفوس در سایت شهر داری هوینکا ارقام با لارا نشان می دهد  و جمعیت شهر در لست آمارشهرنیز موجود می باشد .
هوینکا دارای چندین باب مکتب ابتدای و متوسط است . این شهر از نعمت  لیسه  موسسات تعلیمی،آموزش حرفه و فن ودیگرمراکزآموزشی ملی وپیش دانشگاهی برخورداراست. مکتب هنر های زیبا و کتاب خانه موجهزدارد.  سالون های ورزش  میادین ورزش در هرمحله ی از شهر برای  سا کنان آن محل، ورزش کاران  و  ورزش دوستان وجود دارد. استخر آب بازی  در بهار، تا بستان و با سونای داغ ، در دست رس علاقه مندان می باشد. سا کنان این شهر ارامکانات  درمانی  و در مانگاه های صیحی بر خوردارهستند  و شفاخانه بزرگ با امکانات زیاد در خدمت شهر وندان هوینکا وسا کنان چند شهرهمجواردیگرقراردارد ودر بیست و چهارساعت شبانه روز، با پذیرش و وخدمات پزشکی در خدمت مردم است. 
از لحاظ صنعتی  بزرکترین کارخانه  ماشین الات معروف فنلند مانند کرن واسانسور، نیز در همین شهراست .  خطوط  راه آهن از جنوب به شما ل از همین مسیر میگذرد و در سینه و دل همین شهر نه چندان کهن ؛  میدان آموزش هوای ،  موزیم با فندگی ، راه آهن وهنر دستی می باشد. بهترین میدان گولف در جنوب فنلندبه شهر هوینکا است . خدمات عمومی حمل نقل و اتوبوس خطوط ، قطار بین شهری ،  در هر ساعت چند بار به طرف هلسینکی و  ریهی مکی  مسا فرین را به مقصد می رساند.

معرفی و امکانات دقیق شهر لازم به یک  نوشته جدا گانه است در این مختصرگزارش گونه همه مسایل مطرح روز نمی گنجد اما چند عکس از  روز 26.5.2012  گرفته ام  که  نمای از شهر و محل واقعه است واینک برای شما بیننده محترم لحظه ها  تقدیم می شود.


لحظه ها

۲ نظر:

ناشناس گفت...

این عکسها مثل قلبت پاک زیباست پیک عزیز شما یاد و خاطره دوران مقاومت و عدالتخواهی شهید مزاری بزرگ هی باشی شما زنده و جاوید باشی همیشه سبز باشی پیک پیروز درود بر شما

ناشناس گفت...

با عرض سلام
تشکر از اینکه هرچند وقتی خبری گذارشی از شهر هایی فنلاند تهیه میکنید ، چون که در یکی از شهر های این کشور زنده گی میکنم و نظر به مشکلات زبان از خوادث ویا خبرهای این کشور بی خبر میمانم . این خیلی خوب است که در جایی زنده گی میکنی باید که از خبر های روز کشوری محل سکونت ات با خبر باشی .
ولی با تآسف که سایت افغانستانی های کشور فنلاند ( کانون )چنین خبر های را بخش نمیکنند اینطور معلوم است که گراننده گان سایت کانون در خموشی و سکوت تشریف دارند .
که این واقعآ جایی تآسف است . چون گزارش چنین خبر هایی وظیفه آن جنابان است .


موفق باشید .

©

هرنوع بهره گیری ازمتن یا عکس این وبلاک با ذکرمنبع و یا نام صا حب اثر بلا ما نع است

Kuvien ja kirjoitusten kopiointi ilman tekijän nimeä on ehdottomasti kielletty