لحظه ها بدرقه راه سبز تان

به صفحه لحظه ها خوش آمدید؛ لحظه ها، نگاهی به دیروز و امروز دارد به امید عدالت ،آزادی وآگاهی فلش می زند. لحظه ها برای یاد و مشق زندگی به میان امده است.

۱۳۹۱ بهمن ۲۰, جمعه

صدها شاعر از سراسر جهان خواستار توقف کشتار مردم هزاره شدند

world poets
متن نامه و نام امضا کنند گان را از اینجا بخوانید
نزدیک به ۳۰۰ تن شاعر از ۸۸ کشور جهان در یک نامه سرگشاده ضمن اعلان همبستگی با مردم هزاره، خواستار اقدامات جدی برای توقف کشتار مردم هزاره گردیدند.
متن این نامه سرگشاده از سوی کامران میرهزار شاعر و نویسنده افغان مقیم اروپا تهیه و توسط ۲۷۰ تن از شاعران مطرح از ۸۸ کشور جهان به امضا رسیده است.

شاعرانی که با امضای این نامه خواستار توقف کشتار مردم هزاره در افغانستان و پاکستان گردیده اند، برندگان جایزه نوبل، پولیتزر و برندگان جوایز ملی و قاره ای هستند.
همچنان دبیران انجمن های قلم و گردانندگان فستیوال های بین المللی شعر نیز شامل امضا کنندگان این نامه هستند.
این نامه که ساعت ۹:۰۰ شب گذشته به وقت اروپای مرکزی “۱۲:۳۰ به وقت افغانستان” منتشر شد آورده است که “اکنون بیشتر از یک قرن است که مردم هزاره قربانی جنایات سازمان یافته همچون نسل کشی، برده داری، تجاوز جنسی، جنایات جنگی و تبعیض می باشند.”
در بخش دیگر از این نامه که ضمن ارسال آن به تمامی رسانه ها در سطح جهان، در وب سایت هزاره رایتس دات کام با پنج زبان، دری، انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی و فرانسوی نیز منتشر شده آمده است که “در مناطق مرکزی افغانستان که جمعیت قابل توجهی از مردم هزاره ساکن اند، آنان به حاشیه رانده شده اند و از ابتدایی ترین حقوق مشروع خویش محروم می باشند.”
در این نامه گفته شده است که “آنان هنوز هم از یک سو زیر حملات طالبان قرار دارند و از سوی دیگر از تبعیض سازمان یافته که توسط حکومت افغانستان اعمال می شود رنج می برند.”
این نامه خطاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، خوزه مانوئل باروسو دبیر کمیسیون اروپا و باراک اوباما رییس جمهور امریکا می باشد و از آنان خواسته شده اقداماتی را روی دست بگیرند که امنیت و سلامت مردم هزاره تضمین شود.
کامران میرهزار روزنامه نگار، نویسنده و شاعر مطرح کشور مقیم اروپا که متن این نامه را تهیه کرده است می گوید: “ماده ی دوم کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی با وضعیت مردم هزاره همخوانی کامل دارد و جهان نباید بیش از این پاک سازی قومی و نسل کشی مردم هزاره را نادیده بگیرد.”
نامه شاعران جهان برای توقف کشتار مرده هزاره همچنان نگاشته است که مردم هزاره در افغانستان با وجود هزاران سرباز بین المللی، بصورت مرتب از سوی گروه های تروریستی مسلح چون طالبان و گروه هایی مسلح تحت نام “کوچی” که از سوی حکومت حمایت می شوند مورد حمله قرار می گیرند؛ راه های مردم هزاره توسط طالبان مسلح مسدود شده، وسایط نقلیه آنان غارت و مسافرانشان کشته می شوند.”
در بخش دیگر این نامه اشاره به حمله تروریستی یک ماه قبل بر مردم هزاره در شهر کویته پاکستان شده و آورده است که “در پاکستان بتازگی و در تاریخ ۱۰ جنوری سال روان میلادی بیش از یکصد تن از مردم هزاره در شهر کویته، در حمله سازمان یافته تروریستی کشته شدند.”
نامه همچنان بیان کرده است که در نتیجه تمام این جنایات بر مردم هزاره در افغانستان و پاکستان، میلیون ها تن از این مردم افغانستان و پاکستان را ترک کرده و در وضعیت اسفناک در کشورهای دیگر همچون ایران، ترکیه، یونان، اندونزیا و استرالیا به عنوان پناهجو بسر می برند.
این شاعران از رهبران جهان می خواهند که در مورد مردم هزاره وضعیت اضطراری اعلام شود؛ بر حکومت های افغانستان و پاکستان فشار دیپلماتیک وارد شود تا به تبعیض و حمایت از گروه های تروریستی پایان دهند.
همچنان اعطای پناهندگی به پناهجویان هزاره از خواسته دیگر این شاعران از کشورهای عضو کنوانسیون پناهندگان می باشد.
تشکیل یک کمیسیون بین المللی حقیقت یاب برای جنایاتی که علیه مردم هزاره صورت گرفته و همچنان پس از ترتیب دوسیه های از جامع نسل کشی و نقض حقوق بشر بر مردم هزاره، این دوسیه ها در دادگاه هایی همچون دادگاه بین المللی جزایی باز و مورد بررسی قرار گیرد.
این نامه حمایت کننده از مردم هزاره در حالی از سوی ۲۷۰ شاعر مطرح از ۸۸ کشور جهان به امضا می رسد که طی چند سال گذشته هزاره ها در شهر کویته پاکستان بارها مورد حملات تروریستی از سوی گروه های تندرو تروریست چون لشکر جنگوی قرار گرفته اند. تاکنون و طی ده سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ تن از مردم هزاره در نتیجه این حملات تروریستی در کویته جان های خود را از دست داده و صدها هزار تن مجبور به فرار از این کشور شده اند.
همچنان در افغانستان نیز مردم هزاره در زمان حکمروایی طالبان از سوی این گروه مورد حملات، ظلم و ستم های فراوان قرار گرفته اند. طی ده سال گذشته مردم هزاره مقیم در مناطق مرکزی کشور نیز مورد تهاجم مسلحانه کوچیان قرار گرفته که 
در نتیجه ده ها تن به قتل رسیده و صدها خانواده آواره گردیده اند.
منبع > www.hazarapeople.com/fa

لحظه ها

هیچ نظری موجود نیست:

©

هرنوع بهره گیری ازمتن یا عکس این وبلاک با ذکرمنبع و یا نام صا حب اثر بلا ما نع است

Kuvien ja kirjoitusten kopiointi ilman tekijän nimeä on ehdottomasti kielletty